طراحي سقف و ديوار آلاچيق

 

سقف های پوشالی
در بعضي از مناطق با توجه به نوع اقليم و شرايط مصالح بومي با استفاده از پوشال هاي گياهي سقف آلاچيق ها را با ترکيب با چارچوب هاي چوبي پوشش مي دهند. اين نوع آلاچيق ها را نيز مي توان در شمال ايران يافت که با ساقه هاي برنج ساخته مي شوند. در مناطق ديگر کشور نيز گياهان متفاوتي براي اين کار مورد استفاده قرار مي گيرند.

 
سقف هاي گياهي
شايد يکي از پرطرافدارترين نوع سقف براي آلاچيق ها، سقفهايي است که به کمک رشد گياهان رونده در طول زمان شکل مي گيرند. اين سقف ها بسيار زيبا هستند و حس طراوت و تازگي را به شما هديه مي دهند. زيبايي عبور نور از لا به لاي شاخ و برگ گياهان لذت حضور در آن فضا را بيشتر مي کند.

 

 
سقف هاي چوبي مشبک
سقف هاي چوبي مشبک، که همه شکل هاي انتزاعي از طبيعت را به خود گرفته اند نيز با عبور نور خورشيد از خود حس و حالي زيبا را به وجود مي آورند.
اين سقف ها با داشتن تنوع طرح و نقش اجازه مي دهد تا شما بتوانيد انتخابي متناسب با سليقه خود داشته باشيد.
 
ديوار هاي پارچه اي در طراحي آلاچيق
ديوارهاي پارچه اي مي توانند با ايجاد نيم سايه از تابش مستقيم آفتاب به محيط داخل آلاچيق جلوگيري کنند. شايد ديواره هاي پرده مانند آلاچيق و پوشش پارچه اي مبلمان ها بتواند حس هماهنگي را در طراحي آن تقويت کند.
 
سقف هاي پارچه اي تا شو
اين نوع سقف هاي پارچه اي با استفاده از ريل هايي که گيره هاي مخصوص را در خود جاي داده اند، به شما اجازه مي دهند تا باز يا بسته بودن سقف را خودتان انتخاب کنيد.
 
سقف و ديوارهاي حصيري
حصير ها مي توانند گزينه مناسبي براي پوشش سقف و ديوارهاي آلاچيق ها باشند. وجود آنها حس نزديک نزديکي با طبيعت را افزايش مي دهد و با توجه به اين که رطوبت را در خود نگه مي دارند با گذر باد از ميان ساقه هاي آن هوايي خنک را در محيط آلاچيق جريان مي دهند.
آلاچیق های چوبی بسیار مستعد ابتلا به پوسیدگی و هوازدگی هستند و به همین دلیل خیلی مهم است که محصولی را انتخاب کنید که در برابر نفوذ آب مقاوم سازی شده باشد. اگر تیرها و پایه های چوبی آلاچیق روی زمین قرار بگیرد، به دلیل نفوذ آب به این پایه ها و تیرها، چوب به سرعت دچار پوسیدگی می شود. به همین دلیل بهتر است محصولی را انتخاب کنید که از تماس با سطح زمین محافظت شود. برخی از آلاچیق ها با اتصالات فولادی به زمین وصل می شوند که از این تماس جلوگیری می کنند و این می تواند به خوبی از آن ها در برابر پوسیدگی محاظفت کند.
بخش مهم آلاچیق ، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریالهای مختلف استفاده میشود. برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد - عموما در آلاچیق هایی با طراحی مدرن - در بخش های سرپوشیده میبایست از فلاشینگ و در بخشهای نیمه باز میتوان از ترمووود استفاده کرد.
Image
Image
Image